X
تبلیغات
علوم تجربی مدرسه راهنمایی نمونه دامغان - طرح درس

علوم تجربی مدرسه راهنمایی نمونه دامغان

تعامل وتبادل تجربه با ديگرهمكاران در زمينه روشهاي نوين تدريس علوم تجربي

طرح درس

 

طرح درس علوم تجربی سال اول

 

 

تهیه کننده: سید عباس حسینی پویا

 

 

 

طرح درس روزانه علوم تجربی پایه اول راهنمایی

 

 

روشهای تدریس :پیش سازماندهنده ها – کاوشگری – تفکر استقرایی – پرسش و پاسخ

 

عنوان درس : محلول ها

 

 

 

فعالیت های

 قبل از

 تدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صفحه -38                                           زمان لازم : 90 دقیقه

 

موضوع درس : محلول ها وانواع محلول

 

منابع : کتاب درسی – کتاب معلم – شیمی دوره متوسطه – الگوهای برتر تدریس

 

هدف کلی: آشنایی با مفهوم محلول – کاربرد انواع محلول ها در زندگی

 

نگرشی

 

مهارتی

قضاوت

ترکیب

تجزیه وتحلیل

کاربرد

درک وفهم

دانش

 

 

اهداف رفتاری

اهداف جزیی

 

 

 

1-     محلول را تعریف کنند وبرای آن چند مثال بزنند.

2-     اجزای تشکیل دهنده یک محلول را نام ببرند

3-     حلال وحل شونده را تعریف کنند وبرای هر کدام مثالی بزنند.

4-     چند حلال معروف را که در زندگی کاربرد دارند نام ببرند

5-     انواع محلول ها را که در زندگی خود با آنها سر وکار دارند نام ببرند ونحوه ساختن آنها را بیان کنند .

6-     حلال و حل شونده را در محلولهای مایع در مایع  تشخیص دهند.

7-     آزمایشهای درس را به درستی انجام دهند .

8-     در انجام آزمایشها یافته ها را به  تفسیر کنند .

9-     قدر مواد موجود در طییعت را بدانند و از آن به خوبی استفاده کنند .

10- در حفظ مواد وسایل و محیط زیست خود کوشا باشند .

 

دانش آموزان باید

1- محلول را بشناسند

 

2- با اجزای سازنده یک محلول آشنا شوند

 

3- حلال وحل شونده دریک محلول را بشناسند

 

4- با برخی از حلال های مهم درزندگی آشنا شوند

 

5- انواع محلول ها را بشناسند

 

6- نحوه تشخیص حلال و حل شونده را در محلول بدانند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

×

 

×

 

 

 

 

 

 

 

×

 

×

 

×

×

 

 

 

 

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

 

×

 

×

 

×

 

×

 

×

 

×

×

×

 

 

 

×

 

سطــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوح

شناختــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدت زمان

 

 

فعالیت مربوط به

وسایل مورد نیاز

روش تدریس

مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــراحــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــل

تــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدریـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــس

5

دقیقه

 

×

 

سخنرانی

ذکر یاد خدا،احوالپرسی، حضوروغیاب

فعالیت های قبل از شروع درس

 

فعالیت های قبل از تدریس

 

 

فعالیت های قبل از تدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 دقیقه

×

×

 

پرسش وپاسخ

1- مخلوط چیست؟

2- انواع مخلوط کدامند؟

3- چرا به مخلوط همگن محلول می گویند؟

4- محلول چیست؟

 

ارزشیابی

 

 

 

 

 

5  دقیقه

 

 

 

×

 

 

 

×

 

سخنرانی

 

پرسش وپاسخ

در درس گذشته فراگیران فهمیدند که مواد موجود درطبیعت چه نقش مهمی درزندگی انسان دارندوبرای سهولت مطالعه موادموجود درطبیعت را تقسیم بندی کرده اندکهبااین تقسیم بندی آشنا شدیدکهیکی از این گروه مواد مخلوطها بودنندکه بدو گروههمگن وغیر همگن تقسیم بندی شده اندکه به مواد همگن محلول گفته میشود . در درس امروز ما می خواهیم در مورد این موضوع مطالبی یاد بگیریم ودرزندگی روزانه خود از آنها بخوبی استفاده کنیم و نسبت به کاربرد آنها آگاهی بیشتری داشته باشیم                               

 

ایجاد آمادگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

×

 

 

×

 

سخنرانی

بچه ها آیا می دانیدکه مواد غذایی که ما می خوریم اگر دربدن م به صورت محلول در نیایند چه اتفاقی می افتد؟

آیا می دانید که گیاهان مواد مورد نیاز خود را به صورت محلول از خاک بدست می آورند؟

ارتباط وایجاد انگیزه

 

 

 

 

 

×

 

وسایل آزمایشگاهی پیش بینی شده

بحث گروهی و

انجام آزمایش

دانش آموزان به صورت گروهی نشسته اند ودرموقع انجام فعالیت عملی بحث وتبادل نظر می کنند ویا آزمایش انجام می دهند ومعلم کارهدایت گروه ها را بر عهده دارد .

مدل کلاس و گروه آموزشی

 

 

 

 

25

دقیقه

 

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

×

 

کاوشگری

تفکر استقرایی

پرسش وپاسخ

پیش سازمان دهنده ها

سخنرانی

در صفحه     3  توضیح داده می شود

ارائه درس وتدریس

 

 

 

 

زمان

فعالیت مربوط به

رسانه ها ووسایل

روش تدریس

مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــراحـــــــــــــــــــــــــل تــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدریس

معلم

فراگیر

2 دقیقه

 

 

 

 

5 دقیقه

 

 

 

5 دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

5 دقیقه

×

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

×

 

 

 

 

×

 

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

×

 

 

 

 

×

 

 

 

 

 

 

×

 

 

 

 

           کتاب گچ  تخته

      بشر

آب

قند شکر نمک      

 

 

 

 

تعدادی لوله ی آزمایش   آب روغن ید جامد الکل تترا کلرید کربن

پیش سازماندهنده ها

 

 

بحث گروهی

 

 

 

کاوشگری و پرسش و پاسخ

 

 

پرسش و پاسخ

 

 

کاوشگری و پرسش و پاسخ

شروع تدریس با این سئوالها به عنوان پیش سازماندهنده ها آغاز می شود .

آیا می دانید زندگی ما و سایر موجودات زنده به محلولها وابسته است؟آیا می دانید غذایی که می خورید اگر در بدن به صورت محلول در نیایند زنده نخواهید ماند؟محلولها چگونه درست می شوند؟آیا می خواهید بدانید محلولها چه نقش مهمی در زندگی ما دارند؟

 

برای درک مفهوم محلول از دانش آموزان خواسته می شود که به صورت گروهی متن صفحه ی 38 کتاب را مطالعه نمایند و سپس تعریفی برای محلول ارائه دهند که تعریفهای ارائه شده توسط معلم در تخته نوشته می شود و در پایان از میان نظرات دانش آموزان تعریف کامل ارائه می گردد. محلول :یک نوع مخلوط همگن است که ذرات در آن به صورت یکنواخت پخش شده اند .

 

بعد از درک مفهوم محلول برای تشخیص اجزای یک محلول از دانش آموزان خواسته می شود که یک حبه ی قند یا مقداری شکر یا نمک را در داخل لیوان محتوی آب بیندازند و بگذارند حل شود و سپس از طریق پرسش و پاسخ توسط معلم به هدف اصلی که تشخیص حلال و حل شونده است برسند .اجزای محلول:1-حلال 2-حل شونده

 

بعد از تشخیص اجزای محلول با راهنمایی و پرسشهای طبقه بندی شده توسط معلم تعریفی برای حلال و ماده ی حل شونده توسط دانش آموزان ارائه می گردد و مثالهایی در این زمینه می زنند .حلال مایعی است که حل شونده را در خود حل می کند .حل شونده ماده ایست که در حلال حل می شود.

 

آیا هر حلالی می تواند هر ماده ای را در خود حل کند ؟ برای پی بردن به این موضوع از دانش آموزان خواسته می شود که در دو لوله ی آزمایش که یکی محتوی آب و دیگری محتوی تتراکلرید کربن است مقداری روغن(ید جامد) ریحته و به هم بزنند و بعدا نتیجه را اعلام کنند.

به این ترتیب با انجام این آزمایش فراگیران خواهند فهمید که حلالها انواع مختلف دارند و هر ماده ای در حلال خاص خود حل می شوند و با کار برد حلالها در زندگی خود آشنا می شوند .

فــــــعـــــــــــــــــــــــــــــالـــــــــــــــــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت حیــــــــــــــــــــــــــــــــن تــــــــــــــــدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فعالیـــــــــــــــــــــــــــ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراحل تدریس

روش تدریس

وسایل و رسانه ها

فعالیتهای مربوط به

زمان

 

 

فراگیر

 

معلم

 

 

 

فعالیتهای حین تدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تشخیص انواع محلولها از دانش آموزان خواسته می شود که با استفاده از مواد و وسایلی که در اختیار دارند به صورت گروهی محلولهای مختلفی درست کنند و سپس آنها را طبقه بندی نمایند و به این ترتیب انواع محلولها را کشف می کنند و برای هر کدام مثالهایی ذکر می کنند . حلال و حل شونده را در هر مورد مشخص و در مورد محلولهای مایع در مایع چگونگی تشخیص را یاد می گیرند .

 

 

انواع محلولها :

1-     جامد در مایع  مانند شکر در اب  ، قند در آب ، نمک در آب،سولفا ت مس در آب

2-     مایع در مایع مانند  آب و الکل ، سرکه و آب

3-     گاز در مایع مانند نوشابه های گاز دار ، اکسیژن حل شده در آب

تفکر استقرایی

بشر به تعداد گروه ها آب قند شکر نمک سولفات مس سرکه الکل همزن

×

×

15 دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراحل تدریس

فعالیتهای پیشنهادی

روش تدریس

وسایل و رسانه ها

فعالیتهای مربوط به

زمان

 

 

فراگیر

 

معلم

 

 

 

فعالیتهای حین تدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قرائت متن درس

متن درس اول توسط دانش آموزان به صورت گروهی و با دقت خوانده می شود تا قبل از شروع درس آمادگی بیشتری جهت دریافت مفاهیم داشته باشد و در پایان به قسمتهای مهم توسط معلم تاکید می شود

مطالعیه گروهی

کتاب درسی

×

×

5 دقیقه

جمع بندی و ارزشیابی تکمیلی

پس از پایان درس از یکی از دانش آموزان خواسته می شود که به صورت خلاصه و آنچه را که یاد گرفته است به زبان ساده بیان کند و گروههای دیگر نیز نظر بدهند . در نهایت توسط معلم مفاهیم جزئی درس برای فراگیران توضیح داده می شود .

سخنرانی بحث گروهی پرسش و پاسخ

 

×

×

5 دقیقه

تعیین تکلیف

1-در مورد اهمیت محلولها در زندگی انسان برای جلسه ی آینده اطلاعات جمع آوری کنند و به کلاس گزارش دهند

2- انواع محلولهایی که در زندگی خود با آنها سر و کار دارند جمع آوری نموده و در جلسه آینده به کلاس بیاورند .

سخنرانی

 

×

 

3 دقیقه

ارزشیابی جریان تدریس

1-اگر 100سی سی آب را با 50 سی سی الکل مخلوط کنیم کدام حلال و کدام حل شونده است؟

 2-اگر بخواهید برای نقاشی ساختمان رنگ روغنی را رقیق کنید از چه حلالی استفاده می کنید

3- اگر دست شما به قیر آغشته شود چگونه آنرا تمیز می کنید؟

پرسش و پاسخ

گچ و تخته

×

×

5 دقیقه

 از وبلاگ دیگر گرفته شده است

 

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم دی 1388ساعت 6:59  توسط مریم ابراهیم خانی- سید امید طباطبائی  |